Nagy Mihály a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának műszaki földtudományi alapszakos hallgatója volt 7 féléven át, 2018 szeptemberétől 2021 decemberéig. Már tanulmányai elején csatlakozott a TEKH Szakkollégiumhoz, és annak mindvégig meghatározó tagja volt. Misi szerencsét próbált a nagyvilágban, jelenleg is külföldön tanul (2022 és 2024 között), illetve dolgozik, de rendszeresen tartja a kapcsolatot velünk.
Az alábbiakban közöljük Misi élménybeszámolóját a RACE versenyről. (A sorozat előző része, melyben Misi a lisszaboni tanulmányairól mesélt, ide kattintva olvasható el.)
„A RACE-szel (The Raw and Circular Economy Expedition) akkor találkoztam először, amikor Lisszabonban a barátaimmal készültünk az EIT (Európai Innovációs és Technológiai Intézet) által meghirdetett Tapojärvi Innovation Challenge versenyre. (Sajnos nem jutottunk tovább.) Mivel felkeltette az érdeklődésemet, ezért még a korai szakaszban jelentkeztem, de már így sem volt helyem. Nem is gondoltam rá sokáig, csak aztán kaptam egy e-mailt nyár elején, hogy felszabadult egy hely, így tudok menni, ha van még kedvem. És volt még kedvem.
Az idei RACE Lisszabonból indult és Barcelonában ért végett, több megállóval Spanyolországban. Nekem ez kényelmes volt, mivel így a lisszaboni szobámból, ahol a 2022/2023-as tanévet töltöttem, csak át kellett sétálnom a bőröndömmel a kihívás kiindulópontjára.
A versenyen körülbelül 70-en vettek részt, a Föld minden tájáról érkeztek hallgatók. A legtöbben az EIT által szervezett mesterképzésekről voltak (pl. AMIR, SINReM), de természetesen nem csak azokról. Kellemes meglepetés volt, hogy találkoztam két miskolci egyetemi hallgatóval, Moatazzal és Mohameddel. Ami még meglepőbb volt, hogy találkoztam olyanokkal is, akik az EIT-es képzés keretében egy rövid ideig Miskolcon tanultak. (Milyen kicsi a világ…)
A RACE egy kéthetes intenzív program, melynek célja, hogy a program végére a tíz 5-6 fős csapat kitaláljon egy start-up-ot (csapatonként külön-külön) a megadott problémák egyikére, és azt egy 7 perces pitchben ismertesse az utolsó napon. Ez nem volt könnyű feladat.
Négy kihívást adtak meg a versenyt támogató cégek:
A csapatommal – hosszas tanakodás után – az 1. számú kihívást választottuk. A start-upunknak a Tailing Analysis Consultancy nevet adtuk, és célul a zagytározókban tárolt salak, illetve zagy potenciáljának geológiai és geofizikai módszerekkel történő mérését tűztük ki. A problémához mind technológiai, mind pedig környezetvédelmi szempontból közelítettünk.
Sajnos nem értünk el helyezést, de így is rengeteg felejthetetlen élménnyel és tudással gazdagodtunk ez alatt a két hét alatt.”
A képen balról a harmadik Nagy Misi