Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Hírek alumni tagjainktól. Élménybeszámoló Nagy Misitől, I. rész

2023. december 23.

Nagy Mihály a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának műszaki földtudományi alapszakos hallgatója volt 7 féléven át, 2018 szeptemberétől 2021 decemberéig. Már tanulmányai elején csatlakozott a TEKH Szakkollégiumhoz, és annak mindvégig meghatározó tagja volt. Misi szerencsét próbált a nagyvilágban, jelenleg is külföldön tanul (2022 és 2024 között), illetve dolgozik, de rendszeresen tartja a kapcsolatot velünk.

És akkor következzen Misi élménybeszámolója a Lisszabonban töltött évéről:

 

„Az International Master in Mining Engineering kettősdiploma-program (Double Degree) keretében, 2022 szeptemberében kezdtem tanulmányaimat a Lisszaboni Egyetem Műszaki Karán (University of Lisbon Instituto Superior Técnico, röviden IST vagy Técnico). A programról röviden annyit, hogy a Técnico és a China University of Mining and Technology Beijing (röviden: CUMTB) közötti szerződés révén a hallgató az első évét Lisszabonban tölti, ahol az ottani földtudományi kar tárgyaiból válogatott órákon vesz részt, a második évét pedig Pekingben tölti, ahol már elsősorban a diplomamunkájának elkészítésére kell fókuszálnia. (Jelenleg, e cikk megjelenésekor tehát már Pekingben tanulok és most itt élek.)

 

 

Így, miután egy évet töltöttem Lisszabonban, bátran tudom mondani, hogy a képzés igen jó ott. Sokkal másabb, mint nálunk. Érdekesség, hogy az IST-n csak angol nyelven folyik mesterképzés (portugálul nehezen is ment volna nekem… :D). A képzési rendszer merőben eltérő: egyrészt, a féléveket negyedévekre bontják, így vannak olyan tárgyak is, melyeket csak egy negyedéven át oktatnak. Másrészt, az osztályozási rendszer 1-től 20-ig van; 20 a legjobb, és általában 10-től van meg a tárgy. Tárgyakból átlagosan 5 db van egy félévben, vagy legalábbis nekem ennyi volt. Az órák viszont még intenzívebbek voltak, mint itthon, ugyanakkor kevesebb dolgozatot írtunk, mert inkább nagyobb projektfeladatokon kellett dolgoznunk 2-3 fős csapatokban. Majdnem az összes órán valamilyen szoftvert használtunk, vagy programoztunk (Python nyelven), ami nagyon tetszett. A projektmunkáknál nagy hangsúlyt fektettek az előadásmódra és a prezentálás minőségére, ellenben kevesebbet a beadandók formai követelményeire. Több meghívott előadó volt az iparból, akiknek az előadásai nagyon inspirálóan hatottak rám és a hallgatótársaimra is.

 

A kép jobb szélén áll Nagy Misi

 

Ami talán a legérdekesebb lehet, hogy milyen tárgyaim voltak Lisszabonban. Íme a lista:

I. félév:

1. negyedév:

  • Mine Planning (Bányatervezés);
  • Innovation and Strategy in Mineral and Energy Resources (Innováció és stratégia az ásványi nyersanyag- és az energiaiparban);
  • Geostatistics (Geostatisztika).

2. negyedév:

  • Innovation and Strategy in Mineral and Energy Resources (Innováció és stratégia az ásványi nyersanyag- és az energiaiparban);
  • Geo-spatial Data Science (Geoinformatikai adattudomány);
  • Rock Blasting and Ventilation (Kőzetrobbantás és bányaszellőztetés).

II. félév:

1. negyedév:

  • Geophysical interpretation and inversion (Geofizikai interpretáció és inverzió);
  • Design Excavation and Support (Kitermelés- és biztosítástervezés);
  • Computational Geomechanics (Számítógépes kőzetmechanika).

2. negyedév:

  • Mineral and Solid Waste Processing Plant Design (Ásványi és szilárd hulladék előkészítőművek tervezése);
  • Geothermal Energy (Geotermális energia).

 

Összegezve, nagyon jó volt a lisszaboni évem, rengeteg hasznos dolgot tanultam, több tucat embert ismertem meg, valamint sok életre szóló élményben volt részem. Nagyon tudom ajánlani a várost, akár tanulás, akár „csak” nyaralás céljából.

 

 

Ui.: Ha valakinek kérdése lenne a képzéssel kapcsolatban, természetesen szívesen válaszolok. (E-mail-címem: nagy.misi.0206@gmail.com.) A képzésről információk itt olvashatók (angol nyelven): imme.tecnico.ulisboa.pt.”