2025. április 12-én a TEKH Szakkollégium földtani túrasorozatának soron következő helyszíne a Bükkalja volt, ahol a Kárpát-medence miocén vulkanizmusának riolitos törmelékes kőzeteivel és a rajtuk kialakult formakinccsel ismerkedtek meg a résztvevők a napsütéses tavaszi időben. A túrát Dr. Németh Norbert, a Nyersanyagkutató Földtudományi Intézet egyetemi docense és Balassa Csilla PhD-hallgató vezették.
A Hór-völgy bejáratától indulva meglátogattuk a Mész-tető oldalában kialakult Ördögcsúszdát, egy látványos kaptárkővel is ékes, denudált kőzetfelszínt, majd a Mész-völgy lapillitufába vágódott árkát. Innen a Hideg-kút laposának legelőin át a Kis- és Nagy-Farkas-kőhöz mentünk, ahol a feküből kibúvó felső-eocén durvamészkő szikláival találkoztunk, majd a Dobi-réten át lementünk a Felső-szorosba, ahol oszlopos elválású, a megtévesztésig lávakőzethez hasonló ignimbritbe vágódott szurdokon át vezetett az utunk, amit végül Cserépváralján fejeztünk be.
Írta: Dr. Németh Norbert
egyetemi docens (ME MFK Nyersanyagkutató Földtudományi Intézet)
Hallgatók a Mész-völgyi útőrfülkében, balról jobbra: Yousif Elia, Balassa Csilla, Moroj Mansour, Mahmoud Ahmed Mahmoud Sayed
Pihenő a Felső-szorosban